Předčasně narozené děti: Část první

 

Jaké jsou vlastně zásady péče o předčasně narozené děti? Na toto téma jsme se spojily s MUDr. Terezou Sochorcovou (@lecimdeti, www.lecimdeti.cz) pediatričkou a maminkou dvou předčasně narozených chlapečků. Řešily jsme otázky od porodu, přes komplikace, péči v nemocnici až po péči doma. 

Tereza je pediatr, studentka funkční medicíny a výživy, výživový poradce a lékařka @ulekare a @mamaclass.sk.

Část první: Péče v porodnici

Jaká je vlastně lékařská definice předčasně narozených dětí?

Předčasně narozené děti jsou ti novorozenci, kteří se narodí před dosažením plného gestačního období, tedy před ukončením 37. týdne těhotenství. 

Předčasně narozené děti můžeme dále dělit na tři podkategorie:

  • extrémně předčasně narozené děti – porody před nebo v průběhu 27. týdne gestace
  • velmi předčasně narozené děti – porody mezi 28. a 31. týdnem 
  • mírně předčasné narozené děti  – porody mezi 32. a 36. týdnem 

Kolik dětí se ročně narodí předčasně? 

V České republice se ročně narodí více než 8% (circa 8 000) dětí předčasně. Celosvětově je každé desáté miminko nedonošené. To číslo je obrovské. A bohužel rok od roku stoupá. 

Jaká jsou rizika předčasného porodu pro matku? A jaká jsou pro dítě? 

Nutno podotknout, že u každého porodu nastávají pro maminku rizika.  Nicméně u předčasného porodu je toho samozřejmě více. 

  • Infekce: Předčasný porod může zvýšit riziko infekcí, jako je například infekce děložního hrdla (cervicitida) nebo infekce dělohy (endometritida), což může vyžadovat léčbu antibiotiky.
  • Krvácení: Předčasný porod může být spojen s vyšším rizikem krvácení, zejména pokud dojde k předčasnému oddělení placenty nebo k poškození dělohy.
  • Problémy s placentou: Předčasný porod může způsobit problémy s placentou, což může mít za následek nedostatek kyslíku a živin pro plod. Placenta je již od cca 14. týdne nejvíce prokrvený a živinami zásobený orgán v těle maminky. 
  • Riziko hypertenze a preeklampsie: Ženy, které podstoupí předčasný porod, mohou mít vyšší riziko vývoje hypertenze nebo preeklampsie, což jsou zdravotní stavy spojené s vysokým krevním tlakem a přítomností bílkoviny v moči, je nutné ho řešit.
  • Psychologické a emoční dopady: Předčasný porod je pro maminku extrémní emocionální stres a zátěž. 
  • Možnost opakování předčasného porodu: Ženy, které porodily předčasně, mají zvýšené riziko opakování tohoto stavu v dalších těhotenstvích.

Rizik pro předčasně narozené miminko je mnohem více, je to z toho důvodu, že jejich orgány ještě nejsou plně vyvinuté. Každý gestační týden má totiž svoji “roli”. 

  • Respirační problémy: Předčasně narozená dítě může mít nedostatečně vyvinuté plíce, což může vést k respiračním problémům, jako je syndrom respirační tísně (respirační distress syndrom - RDS) nebo chronická plicní choroba předčasně narozených dětí (bronchopulmonální dysplazie - BPD). Právě kvůli plicím je stanovena hranice 24. týdne, kdy se miminka začínají zachraňovat. 
  • Problémy s termoregulací: Předčasně narozená dítě může mít problémy s regulací tělesné teploty kvůli nedostatečně vyvinutému podkožnímu tuku. Proto jsou v inkubátorech, kde je stálá teplota a “vyhřívají se”. 
  • Nedostatečně vyvinutý trávicí systém: Trávicí systém předčasně narozených dětí nemusí být plně schopen zpracovávat potravu a absorbovat živiny, což může vést k potřebě speciální výživy. Závisí to na stupni nedonošenosti. 
  • Problémy s krvácením: Nedostatek dostatečně vyvinutých krevních cév může vést k riziku krvácení do mozku (intraventrikulární krvácení), což může mít dlouhodobé důsledky pro zdraví dítěte. Bohužel jsou následky krvácení často nevratné. 
  • Infekční onemocnění: Předčasně narozené děti mají vyšší riziko infekcí, protože jejich imunitní systém není plně vyzrálý.
  • Neurologické problémy: Neurologické komplikace, jako je například mozková obrna nebo poruchy vývoje mozku, mohou být spojeny s předčasným narozením.

Zdravotní rizika předčasně narozených dětí závisí na době gestace a zdravotním stavu matky. Každé z těchto miminek ale vyžaduje speciální péči a odděleních intenzivní péče. 

Jak to vlastně probíhá u porodu předčasně narozených dětí? 

Porod se ničím neliší. Ovšem v místnosti je nachystán i tým z oddělení rizikových novorozenců, aby byli schopni miminko ihned zajistit. Neprobíhá tak zpravidla bonding, jelikož miminko vyžaduje okamžitou intenzivní péči. 

Jaká je péče po porodu v porodnici? Jak dlouho je dítě v nemocnici? Kdy ho maminka může pochovat? Jak se krmí takovéto děti? Kdy se vyvine sací reflex? Kdy může kojit? 

Na všechny tyto otázky není univerzální odpověď. Je velký rozdíl, jestli se miminko narodí v 35. týdnu nebo ve 27. týdnu těhotenství. Obecně se propouští po dosažení 36. týdne - miminko musí být schopno pít doporučené dávky mléka a dobře prospívat.

V jakém okamžiku se pouští miminko do domácí péče z porodnice?

Obecně se propouští po dosažení 36. týdne - miminko musí být schopno pít doporučené dávky mléka a dobře prospívat. Nejeví žádné známky infekce a maminka je zacvičena v péči o miminko. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz O stavbu e-shopu se postarali Clear Data