Novinky

Cold Coffee Talk s Karolínou Kabelkou

Karolína Kabelka Wernerová je nejenom úspěšnou podnikatelkou, ale také mámou na plný úvazek. Svůj nabitý program zvládá skloubit mezi pracovním a domácím životem. Našla si i chvilku na nás, kdy nám odpověděla na pár otázek ohledně těhotenství, porodu a celého mateřství

1) Co tě zatím nejvíce překvapilo na mateřství? 

Jak náročný to je. Mám okolo sebe spoustu skvělých maminek, které mě na to připravovaly. A já byla celý těhotenství jen zalitá sluncem a strašně moc se těšila. Ale na to se nedá připravit, to se musí zažít. Nějak jsem si myslela, že bude vše zalité sluncem pořád, takže mě ten náraz do reality překvapil. Ale na druhou stranu, vím, že to muselo přijít. Daleko víc jsem si začala vážit všedních věcí a hlavně toho, co mám. Manžela, syna, rodinu a to, že jsme spolu a zdraví. Ve výsledku opravdu na ničem jiném nezaleží. 

 

2) Jaká je s Kilianem vaše nejvíc oblíbená část dne? 

Miluju se vedle něj probudit. Tahá mě za vlasy a směje se na mě zblízka. Je to asi to nejkrásnější probuzení, i když je to občas i v 5:30. Kiliho nejlepší část dne bych řekla, že je odpoledne, když přijde i Lumír z práce a jsme všichni 3 spolu. A věnujeme se mu oba dva. Na střídačku, protože někdo musí vařit 😁

 

3) Máš sama úspěšnou marketingovou agenturu KW creative, jaký byl pro tebe přerod na pracující mámu? 

Teď zpětně to bylo vlastně hodně přirozený. I když se mě na to každý před porodem ptal, jak to udělám. Já vlastně sama nevěděla, nechala jsem to volně plynout. Práce se, ale musela hodně přizpůsobit životu s Kilim. Kancelář jsme přesunuli k nám domů a holky jednou týdně na společný meeting chodí k nám. Kili je šťastnej, protože miluje lidi a vzrůšo. V tomhle je po mně:) 

 

4) Které produkty jsou podle tebe must have, které bys teď zpětně doporučila? 

  • Péřovou zavinovačku, v té byl zezačátku opravdu pořád. A teď ji používáme jako deku. 
  • Kočárek, protože miluje být venku na čerstvým vzduchu, který ho vždy zaručeně uspí.
  • Nosítko, to jsme si oblíbili oba dva i s manželem. Já jsem nejšťastnější, když na mně usne. Cítím, že je u mě v bezpečí.
  • Deka na hraní, Kilian je moc rád na bříšku. Ale ještě raději u nás na rukách, aby mohl vše objevovat.
  • Lehátko či houpátko, když už mě bolí ruce a na dece nechce být, tak si ho dám k sobě do lehátka a on na mě krásně vidí. 
  • Jakákoliv hračka, kterou může kousat. My máme lvíčka, žirafu, autíčko – to ho na chvilku zabaví.

 

5) Jak jsi se připravovala na novou roli rodiče? Patříš mezi ty co mají načteno? Nebo naopak to bereš jak to přijde? 

Paradoxně jsem se víc připravovala na porod než na to, co přijde pak. A to PAK je daleko důležitější a taky obtížnější. Chtěla jsem si to, ale všechno projít sama se svými emocemi. A ano bylo to náročné. Pro každou ženu to je náročné jinak. Řekla bych o sobě, že jsem hodně citlivá, tak jsem si to prožila po svým, teď mluvím o šestinedělí. Kiliana trápilo bříško, než jsme přišli na to, že mu nedělá dobře pečivo, tak to byly opravdu těžké týdny – plné pláče nás obou a beznaděje, to vše ale zalité takovou láskou. Že jsem si s tím nevěděla rady. A moc moc mi pomohlo sdílení. Ať už mojí mamce nebo kamarádkám, Lumírovi. Že jsem o tom mluvila mi moc pomohlo se v tom neztratit a najít zase samu sebe.

 

6) Jak by ses popsala jako máma? Je něco co tě samotnou na tobě překvapilo? 

Překvapilo mě, že moje míra trpělivosti je opravdu nízká. Haha! Ne opravdu, já miluju děti. Dokonce jsem je i hlídala. Takže jsem věděla cca, co to obnáší. Ale svoje vlastní, to je úplně jiný pocit. Ten nejkrásnější. Přišla jsem si dřív, že stále něco hledám. A myslím si, že to bylo mateřství. Miluju svého syna a děsně se na vše, co nás společně čeká, těším. Ale musím se ještě hodně učit, pracovat sama na sobě, abych nepřenášela zajeté procesy, které ve své výchově nechci opakovat. Jako to bylo u mě. Je taky ale potřeba říct, že asi vždy nějak své dítě poznamenáte. Ale já se chci tomu, co nejvíce, vyvarovat. Myslím si, že jsem opravdu milující máma, vyjadřovat lásku je pro mě alfa & omega každého vztahu a toho nejvíc blízkého kór. Asi se mnou bude i sranda, snažím se Kilimu vše ukázat, popsat a začlenit ho do svého života. Moc bych si přála, abychom spolu měli blízký vztah. 

 

7) Nejhezčí zážitek z porodu? 

Když už jsem nikoho jiného neposlouchala než Lumíra a ten mě motivoval, ať ještě jednou zatlačím a bude tu Kilian s námi. Zatlačila jsem z posledních sil a Kilian vlítl na svět a hned se přisál a už se nepustil. Dojímá mě to ještě teď. 

 

8) Měla jsi připravený playlist k porodu? Dáváme dohromady MimiConcept playlist, jakou písničku bys tam za sebe dala? 

Ano, měla 😍 hrál celou dobu. Akorát zpětně si ani nevybavuju, že něco hrálo 😂 playlist - Birth

Asi bych dala “Waiting For You” od Majid Jordan nebo “Advantages” Kamauu či “The Bloom” Wesley Joseph - miluju hudbu!!!

 

9) Můžeš nám pomocí emotikonů popsat šestinedělí? 

🥹❤️🤯😵‍💫🤲🏻🍀🪐🤍💫

 

10) Babská rada. Byla nějaká babská rada, která ti opravdu pomohla? 

Nebyla babská, ale byla to rada od Ketrin Kostelecké. Ať jsem na sebe během šestinedělí hodná, že je to velká změna z dívky na ženu a přináší to s sebou tu krásnou i stinnou stránku. 

 

11) Tvoje největší obavy⁠ ohledně porodu/ těhotenství které se nakonec nepotvrdily?

Měla jsem šílený strach o Kiliho už když byl v bříšku, aby se něco nepokazilo, nestalo, co bych nemohla ovlivnit. Ten pocit byl šílený. On už asi nikdy nezmizí. Bojím se stále. Ale teď když jsme se už více poznali, vím, že je silný a ten strach je jiný. Jsem ráda, že se nic z těch šílených obav nepotvrdilo. 

 

12) Jaký moment od narození Kiliana byl pro tebe nejvíce nezapomenutelný?

Nemám jeden, mám jich několik, které nechci nikdy zapomenout. Když se poprvé usmál, nebo objevil ručičky. Když mě pozná jen podle hlasu, jak se vždy uklidní, když je u mě. Je to ten nejkrásnější pocit. Být něčí máma. 

 

 

 

Den předčasně narozených dětí: Část druhá

Jaké jsou vlastně zásady péče o předčasně narozené děti? Na toto téma jsme se spojily s MUDr. Terezou Sochorcovou (@lecimdeti, www.lecimdeti.cz) pediatričkou a maminkou dvou předčasně narozených chlapečků. Řešily jsme otázky od porodu, přes komplikace, péči v nemocnici až po péči doma. 

Tereza je pediatr, studentka funkční medicíny a výživy, výživový poradce a lékařka @ulekare a @mamaclass.sk.

Část druhá: Péče doma

Jaká je domácí péče o předčasně narozené děti? Jsou nějaké jiné pokyny v péči, něco na co dávat větší pozor? 

Největším “oříškem” bývá krmení - miminka jsou spavá a nemají tolik síly na dlouhé sáni, proto trvá krmení dlouho. Děti se musejí vážit před a po kojení, často je nutné dokrmovat přes prst nebo suplementorem a pro maminky je to hodně náročné. Přidává se k tomu odsávání mléka pro zvýšení laktace, takže se vlastně celé dny motáte jen kojen krmení. Není to vůbec s krmením jako u termínových dětí, kdy s nimi můžete ven, protože je kdekoliv nakrmíte. Pokud jsou miminka nedonošená více, tak mohou potřebovat např. péči o dýchací cesty pomocí pravidelného odsávání. 

Jiné zase potřebují podporu v psychomotorickém vývoji pomoci cvičení tzv. Vojtovy metody (tzv. reflexní terapie - terapeutický princip, ve kterém jsou aktivovány motorické reakce, které jsou vrozené každému člověku). Terapeutem je rodič. Většinou maminka. Je to hodně náročné hlavně psychicky pro maminky, jelikož děti u cvičení pláčou. Ne proto, že by je to bolelo, ale chceme po nich pozice, které zrovna dělat nechtějí, držíme je a je jim to nepříjemné. 

Nesmíme zapomenout na to, že do šestého měsíce musíme používat monitor dechu kvůli riziku SIDS syndromu. U předčasně narozených dětí je to zvlášť doporučeno. 

Jaká je součást výbavičky, která by neměla rozhodně chybět u předčasně narozeného miminka? A proč? 

Monitor dechu - viz výše. A většinou také odsávačka mléka, pokud je miminko kojené nebo částečně kojené. 

Z výbavy MimiConcept všechno, jako „normální“ maminka. Z vlastní zkušenosti ale rozhodně nesmí chybět Dětské hnízdo 0-7 měsíců, Péřová zavinovačka (Tu nedonošenci milují!), Dětský ručník, Pytel s kapucí a Kojicí polštář, ten jsem neodložila po celou dobu kojení. 

Jaké jsou možnosti vývojových vad u předčasně narozených dětí a co by měly maminky bedlivěji sledovat?

Všechny předčasně narozené děti jsou pravidelně sledovány ve specializovaných poradnách, takže se maminky nemusejí obávat, že by něco zanedbaly. Je jen nutné si hlídat např. pravidelné cvičení Vojtovy metody, pokud je to potřeba. 

Co se týká kojení, případně pozdějších příkrmů, je stejná časová osa jako u dětí narozených v řádném termínu?

Pokud je miminko narozené velmi předčasně, např ve 25. týdnu, tak musíme brát zřetel na tzv. korigovaný věk (tj. kolik by miminku mělo správně být dle termínu porodu dle ultrazvuku, jak by se správně mělo narodit). Ale jinak v rámci dávek mléka a doby zavádění příkrmů dětem moc “neodpouštíme”. Dávky mléka se u malinkých dětí počítají dle tělesné hmotnosti. To většionu tolerují hezky. 

U nedonošených miminek bývá problém v tom, že se sice přisají hezky, ale nemají mnoho energie, takže rychle usínají a nevypijí tolik. Takže velice často mají zhruba do 36. týdne sondu, poté se vše “láme” a jsou silnější a kojení jde mnohem lépe. Problémem spíše je, že za tu dobu, co se děti nepřisávají a nepijí efektivně, tak maminky ztrácí mléko. Není tam ten blízký kontakt s miminkem, které je často v inkubátoru, nemůže probíhat častý kontakt kůže na kůži, aby se stimulovala laktace. Maminky tak velmi často odsávají dlouhé týdny, někdy měsíce (můj případ). 

Otázky přímo na Terezku

Jako máma dvou předčasně narozených dětí, jak tuto situaci vnímáte?

Určitě se na celou medicínu a zdraví dívám s mnohem větší pokorou. Je mi vždycky líto, když jsou případy, kdy se o zcela zdravé děti rodiče nezajímají a berou to jako samozřejmost. Nebo když jiné ženy na sociálních sítí útočí kvůli kojení, přičemž mají donošené zdravé děti a kojení je pro mě naprosto “bez práce”. Bohužel je velmi těžké si představit co to je mít za sebou předčasný porod. 

Je pro Vás péče o dvě předčasně narozené děti těžší? V čem?

Jak jsem již zmiňovala, velmi mě mé dva předčasné porody změnily. Kdyby nebylo jich, měla bych touhu mít i třetí dítě, ale bylo by to příliš riskantní. 

Stále mám v sobě mnoho situací nedořešených, dlouho jsem si oba předčasné porody vyčítala. 

Největší “boj” byl pro mě s kojením - dlouhé odsávání, jedno kojení trvalo více než hodinu, přesné hlídání dávek mléka, aby chlapečci dobře prospívali. Jistě to znamenalo více péče, nicméně nepřemýšlím tak. Pro každou mámu je mateřství v určité chvíli skoro očistec a složité období. Spíše byl pro mě velice náročný ten strach již před porodem a poté když byli chlapečci na jednotce intenzivní péče a nemohla jsem je mít u sebe. 

Všem moc držím palce na jejich cestě za miminkem! Naděje umírá poslední!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz O stavbu e-shopu se postarali Clear Data