Jaké jsou vlastně zásady péče o předčasně narozené děti? Na toto téma jsme se spojily s MUDr. Terezou Sochorcovou (@lecimdeti, www.lecimdeti.cz) pediatričkou a maminkou dvou předčasně narozených chlapečků. Řešily jsme otázky od porodu, přes komplikace, péči v nemocnici až po péči doma.
Tereza je pediatr, studentka funkční medicíny a výživy, výživový poradce a lékařka @ulekare a @mamaclass.sk.
Část druhá: Péče doma
Jaká je domácí péče o předčasně narozené děti? Jsou nějaké jiné pokyny v péči, něco na co dávat větší pozor?
Největším “oříškem” bývá krmení - miminka jsou spavá a nemají tolik síly na dlouhé sáni, proto trvá krmení dlouho. Děti se musejí vážit před a po kojení, často je nutné dokrmovat přes prst nebo suplementorem a pro maminky je to hodně náročné. Přidává se k tomu odsávání mléka pro zvýšení laktace, takže se vlastně celé dny motáte jen kojen krmení. Není to vůbec s krmením jako u termínových dětí, kdy s nimi můžete ven, protože je kdekoliv nakrmíte. Pokud jsou miminka nedonošená více, tak mohou potřebovat např. péči o dýchací cesty pomocí pravidelného odsávání.
Jiné zase potřebují podporu v psychomotorickém vývoji pomoci cvičení tzv. Vojtovy metody (tzv. reflexní terapie - terapeutický princip, ve kterém jsou aktivovány motorické reakce, které jsou vrozené každému člověku). Terapeutem je rodič. Většinou maminka. Je to hodně náročné hlavně psychicky pro maminky, jelikož děti u cvičení pláčou. Ne proto, že by je to bolelo, ale chceme po nich pozice, které zrovna dělat nechtějí, držíme je a je jim to nepříjemné.
Nesmíme zapomenout na to, že do šestého měsíce musíme používat monitor dechu kvůli riziku SIDS syndromu. U předčasně narozených dětí je to zvlášť doporučeno.
Jaká je součást výbavičky, která by neměla rozhodně chybět u předčasně narozeného miminka? A proč?
Monitor dechu - viz výše. A většinou také odsávačka mléka, pokud je miminko kojené nebo částečně kojené.
Z výbavy MimiConcept všechno, jako „normální“ maminka. Z vlastní zkušenosti ale rozhodně nesmí chybět Dětské hnízdo 0-7 měsíců, Péřová zavinovačka (Tu nedonošenci milují!), Dětský ručník, Pytel s kapucí a Kojicí polštář, ten jsem neodložila po celou dobu kojení.
Jaké jsou možnosti vývojových vad u předčasně narozených dětí a co by měly maminky bedlivěji sledovat?
Všechny předčasně narozené děti jsou pravidelně sledovány ve specializovaných poradnách, takže se maminky nemusejí obávat, že by něco zanedbaly. Je jen nutné si hlídat např. pravidelné cvičení Vojtovy metody, pokud je to potřeba.
Co se týká kojení, případně pozdějších příkrmů, je stejná časová osa jako u dětí narozených v řádném termínu?
Pokud je miminko narozené velmi předčasně, např ve 25. týdnu, tak musíme brát zřetel na tzv. korigovaný věk (tj. kolik by miminku mělo správně být dle termínu porodu dle ultrazvuku, jak by se správně mělo narodit). Ale jinak v rámci dávek mléka a doby zavádění příkrmů dětem moc “neodpouštíme”. Dávky mléka se u malinkých dětí počítají dle tělesné hmotnosti. To většionu tolerují hezky.
U nedonošených miminek bývá problém v tom, že se sice přisají hezky, ale nemají mnoho energie, takže rychle usínají a nevypijí tolik. Takže velice často mají zhruba do 36. týdne sondu, poté se vše “láme” a jsou silnější a kojení jde mnohem lépe. Problémem spíše je, že za tu dobu, co se děti nepřisávají a nepijí efektivně, tak maminky ztrácí mléko. Není tam ten blízký kontakt s miminkem, které je často v inkubátoru, nemůže probíhat častý kontakt kůže na kůži, aby se stimulovala laktace. Maminky tak velmi často odsávají dlouhé týdny, někdy měsíce (můj případ).
Otázky přímo na Terezku
Jako máma dvou předčasně narozených dětí, jak tuto situaci vnímáte?
Určitě se na celou medicínu a zdraví dívám s mnohem větší pokorou. Je mi vždycky líto, když jsou případy, kdy se o zcela zdravé děti rodiče nezajímají a berou to jako samozřejmost. Nebo když jiné ženy na sociálních sítí útočí kvůli kojení, přičemž mají donošené zdravé děti a kojení je pro mě naprosto “bez práce”. Bohužel je velmi těžké si představit co to je mít za sebou předčasný porod.
Je pro Vás péče o dvě předčasně narozené děti těžší? V čem?
Jak jsem již zmiňovala, velmi mě mé dva předčasné porody změnily. Kdyby nebylo jich, měla bych touhu mít i třetí dítě, ale bylo by to příliš riskantní.
Stále mám v sobě mnoho situací nedořešených, dlouho jsem si oba předčasné porody vyčítala.
Největší “boj” byl pro mě s kojením - dlouhé odsávání, jedno kojení trvalo více než hodinu, přesné hlídání dávek mléka, aby chlapečci dobře prospívali. Jistě to znamenalo více péče, nicméně nepřemýšlím tak. Pro každou mámu je mateřství v určité chvíli skoro očistec a složité období. Spíše byl pro mě velice náročný ten strach již před porodem a poté když byli chlapečci na jednotce intenzivní péče a nemohla jsem je mít u sebe.
Všem moc držím palce na jejich cestě za miminkem! Naděje umírá poslední!